Jak zapytać: "Jak ci minął weekend?"


Jak zapytać:

"Jak ci minął weekend?"

Ile razy zadaliście to pytanie na swoich lekcjach? Ja chyba z tysiąc i na te tysiąc razy, odpowiedzi były zawsze podobne: nic takiego, odpoczywałem, byłam na zakupach, odwiedziliśmy rodzinę.

Czyli rzeczywiście nic takiego, aż do czasu, kiedy jedna pani odpowiedziała: byłam w Peru.

Wow!

No, ale taka odpowiedź zdarza się raz na milion (tysiąc).

No i w końcu to pytanie znudziło nie tylko moich uczniów, ale i mnie. No bo ile można, prawda?

W tym poście dzielę się z Wami 5 sposobami na poniedziałkowe i wtorkowe rozgrzewki, żeby nie pytać Jak ci minął weekend? Albo może, żeby zapytać, ale w inny sposób i pobudzić trochę kreatywność naszych kursantów Bo jak się okazuje, ich weekendy są bardzo często bardzo interesujące, tylko trzeba to od nich wyciągnąć.

Na przykład w taki sposób:

#1 Diagram weekendowy

Każdy kursant na kartce rysuje taki diagram:

Następnie uzupełnia go na podstawie tego jak się czuł lub jaki miał humor w poszczególne dni weekendu. Można dodać dwa punkty dla każdego dnia oznaczające ‘w ciągu dnia’ i ‘wieczorem’. Na przykład:

Następnie kursanci opowiadają o swoim weekendzie opisując dlaczego czuli się tak, jak na diagramie. Zwykle zaczynam to ćwiczenie od narysowania i uzupełnienia swojego diagramu na tablicy i opowiadam o swoim weekendzie, tak, żeby pokazać grupie o co chodzi w tym ćwiczeniu.

Na podstawie narysowanego diagramu odpowiedzią może być:

"W piątek czułam się świetnie, bo zbliżał się weekend, ale pod koniec dnia zrobiłam się trochę zmęczona, więc przeleżałam cały dzień na kanapie. Sobota zaczęła się kiepsko, bo musiałam posprzątać, ale później humor mi się poprawił, bo pojechaliśmy na wycieczkę w góry. W niedzielę było już tylko gorzej, bo cały dzień myślałam o poniedziałku."

Oczywiście odpowiedzi na niższych poziomach będą dużo mniej rozbudowane.

#2 Weekend jak z obrazka

Rozkładamy na stole przed kursantami kilka obrazków lub zdjęć. Każda osoba musi wybrać te obrazki, które w jakiś sposób kojarzą im się z tym, co robili w weekend. Następnie pokazują obrazki pozostałym osobom i na ich podstawie odpowiadają na pytanie Jak ci minął tydzień?

#3 Zgadnij, co robiłem

Kursanci na kartce zapisują kilka (3-5) wyrazów lub wyrażeń związanych z tym, co robili w weekend, ale nie bezpośrednio (tak, aby zostało pole do spekulacji). Następnie pozostałe osoby muszą odgadnąć co ta osoba robiła zadając pytania dotyczące podanych podpowiedzi.

#4 Weekend na odwrót

Kursanci opowiadają o swoim weekendzie w odwrotny sposób, czyli opowiadają całkowite przeciwieństwo tego, co robili. Jako dodatkowe ćwiczenie, pozostali kursanci muszą wydedukować, co ta osoba naprawdę robiła.

#5 Speed dating weekend

Kursanci dobierają się w pary i przez określoną ilość czasu ( 1 lub 2 minuty) rozmawiają o swoim weekendzie. Rozmowa nie może się przerwać przed czasem, dlatego ważne jest, żeby zadawali sobie nawzajem dodatkowe pytania, aby podtrzymać rozmowę. Jak skończy się czas, zmieniają partnera i powtarzamy procedurę. I tak kilka razy, w zależności ile czasu możemy poświęcić na taką rozgrzewkę.

Życzę Wam wspaniałych lekcji,

Sylwia


.